CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bütçe görüşmelerinde TMO’nun fındık alımlarını Nisan ayına kadar uzatması gerektiğini ifade etti. Tarım ve Orman Bakanının ve bakanlık bürokratlarının katıldığı toplantıda konuşan Kaya,  “TMO Nisan ayına kadar fındık alırsa,  düşen fındık fiyatları değil yabancıların ucuza fındık alma oyunları olacaktır” dedi. TMO’nun yabancı fındık alıcılarına fırsat vermemesi gerektiğine ifade eden Kaya şunları söyledi:

TMO ALIM SÜRESİNİ UZATMALIDIR

“TMO, 31 Aralık 2020 tarihine kadar fındık piyasasında olacağını ve bu tarihe kadar fındık alacağını açıklamıştı. Şu anda yabancı fındık alıcıları pusuya yatmış bu tarihin gelmesini bekliyorlar. Neden? Çünkü yabancılar, fındık üreticimizin güvencesi olarak gördüğümüz TMO’nun fındık alım sezonunu kapatması durumunda fiyatların otomatik olarak düşeceğini biliyorlar ve bunu fırsata çevirerek düşük fiyattan fındık almak istiyorlar. Lütfen onlara bu fırsatı vermeyelim!”

YABANCILARIN OYUNUNU BOZALIM

“TMO yetkililerinin çıkıp, nisan ayına fındık almaya devam edeceklerini ve piyasada kalacaklarını açıklaması durumunda, düşen fındık fiyatları değil yabancıların ucuza fındık alma oyunları olacaktır.”

FINDIK ÜRETİCİSİNİN EMEĞİNİ YABANCIYA YEDİRMEYİN

“Serbest piyasada 25-26 liraları gören fındık, özellikle yabancı alıcıların alımları durdurması (piyasadan çekilmesi) sonucu düşme eğilimine girmiştir. TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi) alımı durduğunda fındık fiyatlarının otomatikman düşeceğini bilen yabancı alıcılar, fındığı düşük fiyattan almak için TMO’nun fındık alımını sonlandıracağı tarihi beklemektedirler. TMO Genel Müdürünün fındık alımlarının 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacağını açıklaması da yabancı alıcıların işine gelmiştir. Fındık üreticilerinin emeği, alın teri ve hakkı yabancılara yedirilmemelidir. Fındık fiyatlarının düşüşüne mani olmak ve yabancıların ucuza fındık alma hayallerinin suya düşmesi için; üreticinin, “güvence” olarak gördüğü ve piyasada olmasını istediği TMO, pandemi sürecinin getirdiği sıkıntıları da göz önünde bulundurarak fındık alımlarını Nisan ayına kadar uzattığını açıklamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here