TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ahmet KAYA
Trabzon Milletvekili

Trabzon Ortahisar İlçemizde bulunan Çukurçayır Mahallemiz son yıllarda en hızlı büyüyen bölgelerden biridir ve nüfusu 50 bine yaklaşmıştır.

Artan nüfusa bağlı olarak mahallemizdeki okul ihtiyacının mevcut okullarla karşılanması mümkün değildir.

Mahallemizde 29 derslikli 1 tane ilkokul, 12 derslikli 1 tane ortaokul ve
23 derslikli 1 tane İmam Hatip ortaokulu bulunmaktadır.

Ortaokuldaki derslik kapasitesinin yetersizliği nedeniyle ilkokulu bitiren öğrenciler noter huzurunda kura çekilerek bu okula kayıt olabilmektedir. Ortaokul talebinin karşılanamamasından dolayı öğrenciler ve veliler büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Çocuklarını ortaokula kayıt ettiremeyen velilere derslik kapasitesi fazla olan imam hatip ortaokulu alternatif olarak sunulmaktadır. Çocuklarını imam hatip okuluna göndermek istemeyen veliler adreslerini taşıyarak ya da araya birilerini sokarak kentin farklı bölgelerindeki okullara kayıt yaptırmaya çalışmakta ve çocuklarını servislerle uzaktaki okullara göndermek zorunda kalmaktadır.

Mahalleye 2015 yılında bir hayırseverin katkısıyla 23 derslikli okul yapılmış, önce lise olarak kullanılacağı söylenmiş fakat eski belediye binasında hizmet veren İmam Hatip ortaokulu buraya taşınmıştır. Mahallenin öncelikli olarak ortaokul ve lise ihtiyacı olmasına rağmen, imam hatip ortaokulunun kapasitesinin arttırılması tepkilere yol açmıştır.

Daha önce mahalleye okul yapımıyla ilgili çalışmanın Bakanlığınızın onayıyla programa dahil edildiği fakat sonrasında ödenek yetersizliği gerekçesiyle okulun yapılamadığı ifade edilmektedir.

Eğitim öncelikli ihtiyaçtır ve okul yapmak hükümetlerin en temel görevidir. Devletimiz okul yapacak her türlü imkana sahipken Trabzon’un merkezinde okul sorununun yaşanması büyük bir eksiktir, talihsizliktir.

Hiçbir mahallemiz okulsuz bırakılmamalıdır. Bu kapsamda Çukurçayır Mahallemizin ortaokul ve lise ihtiyacı acilen karşılanmalıdır.

Buna göre;

1) Trabzon Ortahisar İlçesine bağlı Çukurçayır Mahallesi’nin yıllardır süregelen okul sorunu konusunda bilginiz var mıdır?

2) Bakanlığınızın daha önce Çukurçayır Mahallesi’nde okul yapımına onay verdiği, okulun programa alındığı fakat ödenek yetersizliği gerekçesiyle okulun yapılamadığı bilgisi doğru mudur?

3) Çukurçayır Mahallesi’nde ortaokul ihtiyacının karşılanamadığı ve liseye ihtiyaç olduğu bilindiği halde 2015 yılında inşa edilen okul binası hangi sebeple İmam Hatip orta okuluna tahsis edilmiştir?

4) İmam Hatip okulları ihtiyaca ve talebe göre mi açılmaktadır?

5) Yoksa hükümetinizin eğitim politikası doğrultusunda öğrenciler imam hatip okullarına mecbur mu bırakılmaya çalışılmaktadır?

6) Çukurçayır Mahallesi’nin ortaokul ve lise ihtiyacı ne zaman karşılanacaktır? Bakanlığınızca bu mahallemizde yakın zamanda ortaokul ve lise açılması planlanmakta mıdır?

7) Milli Eğitim Bakanlığı olarak mevcut programınızda Trabzon’a yapmayı planladığınız kaç okul vardır? Bunlar hangi ilçelerde ve hangi mahallelerdedir?

8) Türkiye genelinde kaç okulda noter huzurunda kura ile kayıt yapılmaktadır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here