TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Millî Savunma Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

Ahmet KAYA
Trabzon Milletvekili

Geçen hafta Meclis’te kabul edilen bedelli askerlik düzenlemesinden yaklaşık
1 milyon 340 bin kişi faydalanabilecek durumda olup, basına yansıyan açıklamalara göre en az 400 bin civarında başvuru alınacağı öngörülmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin merkezi konumunda bulunan Trabzon İlimiz gerek insanının misafirperverliği, gerekse tarihi ve turistik yerlerinin varlığı ile askerlik eğitimi alacak vatandaşlarımız için ideal bir kenttir.

Askerlik eğitimi almak için kente gelecek olan askerler ve aileleri bu vesile ile Trabzon’un tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatı bulacak ve kentin ekonomisine ciddi katkı sunacaktır.

Buna göre;

  1. Bedelli askerlik uygulaması kapsamında 21 günlük askerlik eğitiminin verileceği iller için yapılan planlamaya Trabzon’u da dahil etmeyi düşünüyor musunuz?
  2. Bedelli askerlik uygulaması kapsamında temel eğitim alacak asker adaylarını birliklerine dağıtırken ikametgâh adreslerine yakınlık derecesini göz önünde bulunduracak mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here