CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TMO’nun üreticiden 16,5-17 liraya aldığı 50 randıman fındığı piyasaya 24 TL’ye sattığını ifade ederek, “TMO, üreticiden maliyetine, hatta bedavaya aldığı fındığı şimdi 24 TL’den piyasaya satıyor. Üretici kan ağlarken, zarar ederken TMO her 1 kg fındıkta 7-8 lira kazanıyor. Bu büyük bir haksızlıktır. Vicdansızlıktır” dedi.

TMO’nun kuruluş amacını sorgulayan Kaya; “TMO’nun kuruluş amacının üreticiyi korumak olduğu söylendi, TMO, Fındık piyasasını üretici lehine dengelemek için var dendi! Üretici mağduriyetlerini engellesin diye TMO var, iyi ki var dendi. Ama görüyoruz ki TMO Fındık üreticisinden bedavaya aldığı fındığı 24 liraya satıyor, üreticinin zararına sattığı fındığın kilosundan 7-8 lira kar elde ediyor. Madem fındık bu fiyatlara satılabiliyor o halde üreticinin elinden fındığını neden bedavaya aldınız? Neden üreticinin hakkını vermediniz? Bu nasıl üreticiyi korumaktır? Ayıptır, günahtır, haramdır! Siz Fındık üreticini korumak, kollamak için mi varsınız yoksa üreticinin sırtından büyük paralar kazanmak için mi? AKP hükümeti, Siz TMO’yu bunun için mi piyasaya sürdünüz?” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi, nisan ayı sonunda 20 bin ton fındık satmak için ilan yayınladı. Bu ilanda “İç ve dış piyasalardaki gelişmeler değerlendirilerek Levant ve Giresun kalite fındıkların satış fiyatı 24 Tl/kg olarak belirlenmiştir” deniliyor. Bu fiyatlara satılabilen fındığı, üreticiden 16,5-17 liraya aldılar. Hem de üreticiye bin bir zorluk çıkararak aldılar. “Nem fazla, fındığını almıyoruz” deyip birçok üreticiyi geri gönderdiklerini biliyoruz. Fındık randıman tespitlerini genellikle 3-5 randıman eksik tespit ettiklerini de biliyoruz. Eksik randıman tespitlerinden kilo başı ortalama 1-1,5 TL kazandıklarını da…

FINDIĞI BEDAVAYA AL 24 LİRAYA SAT!

“Fındık fiyatları geçen sene 16,5, 17 TL olarak açıklanmıştı. Biz bu fiyatların çok düşük olduğunu ve en az 20 TL olması gerektiğini söylemiştik. Ama her zamanki gibi bildiklerini okudular ve milletten 50 randıman fındığı 16,5-17 liraya hem de birçok zorluklar çıkararak aldılar. Şimdi üreticiden aldıkları bu fındıkları 24 TL’den satıyorlar. Ortada çok büyük bir haksızlık ve vicdansızlık var. 24 liraya satılabilen fındığı üreticiden neden 16-17 liraya aldınız? Aradaki fark 7-8 lira. Üretici kiloda 1 lira bile kazanamazken TMO’nun 7-8 lira kazanması büyük bir haksızlıktır, vicdansızlıktır. Elinden yok pahasına fındığını aldığınız, hakkını yediğiniz fındık üreticilerinin ahı sizinledir” dedi

TMO NİÇİN VAR?

TMO’nun fındık üreticisinin sırtından büyük paralar kazandığını ve fındık üreticilerine büyük haksızlık yaptığını ifade eden Kaya, TMO’ya kuruluş amacını hatırlaması çağrısında bulundu. Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“TMO’nun kuruluşun amacı, yurtta hububat fiyatlarının üreticiler yönünden normalin altına düşmesini ve tüketici halk aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek, bu ürünlerin piyasasını düzenleyici tedbirler almaktır. Kısacası üreticiyi korumak, üreticiye destek vermek ve piyasayı düzenlemektir. Fakat TMO, amacından uzaklaşarak üreticinin sırtından büyük paralar kazanma kurumu haline getirilmiştir. TMO Resmen fındık üreticilerinin hakkını yemiştir.  Bu vicdana sığar mı? Fındık üreticisini zaten zorda.  Bu zordaki insanların Fındığını maliyetine hatta zararına elinden alacaksın sonra da kilosundan 7-8 lira para kazanacaksın! Bu vicdansızlıktır, TMO bunun için mi kurulmuştur?

TMO RANDIMANLARI EKSİK BELİRLEDİ

TMO’nun üreticiden fındık alırken randımanı eksik belirlediğini de ifade eden Kaya, “TMO’ya giden vatandaş fındık randıman tespiti yaptırıyor. İddia ediyorum, TMO randımanları hep eksik belirledi. Bir arkadaşımız fındığını, Arsin’de TMO’ya getirdi. TMO aldı, baktı, tespitini yaptı, 48 randıman dedi. Kota nedeniyle TMO’nun almadığı fındığının kalan kısmını da tüccara verdi. TMO’nun 48 randıman olarak tespit ettiği aynı ürün, aynı bahçeden toplanan, aynı harmanda kurutulan fındığı tüccar 51 randıman olarak tespit etti. Onlarca insanla konuştuk ve buna benzer çok örnekler duyduk. TMO randıman tespitlerinde bilinçli ya da bilinçsiz hatalar yaptı. 3 randıman yaklaşık 1 TL ediyor.” şeklinde konuştu.

CEFASINI ÜRETİCİ ÇEKİYOR, KAR TMO’ YA GİDİYOR

Üreticinin elinden yok pahasına aldığı fındıktan büyük karlar elde eden TMO’ya hatasını telafi etme çağrısında bulunan Kaya, “TMO, kuruluş amacından uzaklaşıp kar amacı güden, üreticinin sırtından büyük paralar kazanan bir kurum haline getirilmiştir. Fındığın cefasını üretici çekiyor. Bütün sıkıntısıyla üretici uğraşıyor. Karı TMO alıyor. TMO zararına fındığını satan fındık üreticisinin güvenini sarsmıştır” dedi.

KAR PAYI DAĞITMALI, GÜBRE DESTEĞİ SAĞLAMALI

“TMO bu güveni tekrar sağlamak istiyorsa elde ettiği büyük karın bir kısmını fındık üreticilerine vermelidir. Fındık üreticilerinin gübre ihtiyaçlarını bedava karşılamalıdır. Aksi takdirde fındık üreticilerinin ahı TMO’nun üzerine olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here