Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, tam 11 kez başvuru yapmasına rağmen RTÜK’ün hangi gerekçelerle Halk TV’ye kablo yayın lisansı vermediğini sordu.

CHP’li Kaya önergesinde HALK TV, TELE 1 TV, KRT TV ve FOX TV gibi muhalif kesimlerin de sesini duyuran TV kanallarına RTÜK tarafından uygulanan antidemokratik tutum ve uygulamalara da değinerek, Bakanlığın RTÜK’ün uygulamaları ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını da sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını
arz ederim.



 Ahmet KAYA
Trabzon Milletvekili

Kablo TV, Türksat bünyesinde hizmet veren, 24 ilde yayın yapan ve Bilgi ve iletişim Teknolojileri Kurumu’nun Mart 2021 verilerine göre 1.394.738 analog, 1.299.855 dijital abonesi bulunan bir televizyon platformudur.

187 televizyon kanalı ile 11 radyo kanalının bulunduğu Kablo TV platformunda, ağırlıklı olarak iktidara yakın televizyon kanallarının yer aldığı görülmektedir.

Kablo TV platformunda yayın yapmak için televizyon kanallarının Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) gerekli olan kablolu yayın lisansı alması gerekmektedir.

AKP iktidarı yanlısı yayın yapan A Haber, TGRT Haber, Ülke TV, tvnet, 24 TV, Akit TV, Beyaz TV gibi televizyon kanallarına kablolu yayın lisansı bir çırpıda verilirken; muhalif yayın yapan televizyon kanalları RTÜK’e defalarca başvuru yapmalarına rağmen kablolu yayın lisansını bir türlü alamamaktadır.

Halk TV’nin, Kablo TV’ye katılmak için 2018 yılından bu yana RTÜK’e yaptığı kablolu yayın lisansı başvuruları her defasında “eksik belge” vb. gerekçelerle geri çevrilmiştir. Bu durum, RTÜK yetkililerinin başvuru için gerekli belgeler konusunda Halk TV yetkililerini doğru bilgilendirmediğini ve Halk TV’nin kablolu yayın lisansı başvurusunun art niyetli bir şekilde sürüncemede bırakıldığını açıkça göstermektedir.

Halk TV, Tele 1 TV, KRT TV gibi haber kanallarını izlemek isteyen vatandaşlarımız, bu kanalların Kablo TV’de bulunmaması nedeniyle itirazlarını Türksat yetkililerine iletmekte, hatta çözüm üretilmemesi sonucunda da Kablo TV aboneliklerini iptal etmektedirler.

Milyonlarca insanın doğru haber almak adına takip ettiği ve yüksek izlenme oranlarına sahip olan Halk TV, AKP iktidarı tarafından RTÜK marifetiyle adeta cezalandırılmaktadır.

İktidarın gerçeklerin üzerini örterek sanal gerçeklik yaratma çabasına hizmet etmeyen tüm televizyon kanallarına basit gerekçelerle üst üste cezalar veren RTÜK, yanlı uygulamalarıyla muhalif televizyon kanallarına ayar vermeye çalışmakta ve bir yıldırma politikası izlemektedir.

Bu durum, tarafsız olması gereken RTÜK’ün taraflı bir tutum sergilediğini ve Türksat bünyesinde yayın yapan Kablo TV platformunda muhalif kesime sansür uygulandığı gerçeğini açıkça gözler önüne sermektedir.

Buna göre;

1) Halk TV’nin bugüne kadar RTÜK’e yaptığı kablolu yayın lisans başvuruları hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir?

2) Halk TV’nin kablolu yayın lisansı için yaptığı başvuruların kabul edilmemesi yönünde iktidarınızın RTÜK’e bir talimatı mı vardır?

3) Vatandaşlara ücret karşılığı hizmet veren Kablo TV platformunda abonelerin taleplerine rağmen, Halk TV, Tele 1, KRT TV gibi haber kanallarına yer verilmemesinin gerekçesi nedir? Bu karşı tutum iktidarınızın bir politikası mıdır?

4) RTÜK’ün tarafsızlık ilkesini aşarak Halk TV, Tele 1 TV, KRT TV, Fox TV gibi televizyon kanallarına uyguladığı haksız cezalar ve kanun tanımayan uygulamaları ile ilgili Bakanlık olarak bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here