CHP’Lİ AHMET KAYA GÜNDEME GETİRDİ BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ.
SÜMELA’NIN KAYIP HAZİNELERİ ARANIYOR.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın Meclis gündemine taşıdığı Sümela Manastırı’nın yurt dışına kaçırılan hazineleri ile ilgili Kaya’nın çağrısı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışma başlattığı öğrenildi.

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, verdiği önerge ile Sümela Manastırı’nın kaybolan hazinelerini TBMM gündemine taşıyarak yurt dışına çıkarılan eserlerin Türkiye’ye geri getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrıda bulunmuştu.

Kaya ayrıca Sümela Manastırı’ndan çıkarılan ve dünya mirası olabilecek değerdeki eserlerin Trabzon’a geri getirilmesini ve Maçka ilçesinde kurulacak bir müzede sergilenerek insanlığın hizmetine sunulması gerektiğini ifade etmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kaya’nın önergesi üzerine Anadolu’daki en önemli manastırlardan biri olan Sümela Manastırı’na ait olduğu tespit edilen 77 adet eserin bakanlık kayıtlarında olduğunu kaydederek, yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen Türkiye kökenli kültür varlıklarının iadesi amacıyla gerekli girişimlerde bulunulacağını belirtmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın çağrısıyla birlikte Sümela Manastırı’nın kayıp hazineleri ile ilgili geniş çaplı bir çalışma başlattığı öğrenildi.

Bu kapsamda Trabzon’dan başlayıp İstanbul, Yunanistan, İrlanda, İngiltere ve ABD’ye kadar uzanan müzeleri, koleksiyoncu ve üniversiteleri ziyaret eden akademisyenlerin Sümela’ya ait olduğunu belirledikleri 100’e yakın paha biçilmez eserin izinin sürüldüğü belirtildi.

Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yaşanan gelişmeler üzerine “Bakanlık, TBMM gündemine getirdiğimiz ve akıbetini sorduğumuz Sümela Manastırı’na ait hazineler için harekete geçmiş. Bundan büyük bir mutluluk duyduk. Sayın Bakan’a teşekkür ediyoruz. Bize ait olan bu paha biçilmez eserlerin Trabzon’a getirilerek Maçka’da bir müzede sergilenmesini talep ediyoruz ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here