CHP’Lİ AHMET KAYA’DAN BEDELLİ AFFI ÇAĞRISI

KAYA: “BİNLERCE GENCİMİZ YOKLAMA KAÇAĞI DURUMUNA DÜŞÜRÜLDÜ”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, tecil yaşının düşürülmesiyle haberleri olmadan yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşürülen gençlerin mağduriyetlerini dile getirdi. Kaya, “Bu gençlerimizin hiçbir suçu, kabahati yoktur. Kabahat, onları habersizce yoklama kaçağı durumuna düşürenlerindir. Bizler de anne babayız, ortada büyük bir haksızlık var, hep birlikte bu haksızlığı düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

7179 Askeralma Kanunu’nun 9’uncu maddesinin 6’ncı fıkrasına göre ‘bedelli askerlik hizmetinden; fiilî askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar’ denilmektedir. Tecil yaşının düşürülmesiyle birlikte binlerce genç, haberleri olmadan yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düştü.

Sosyal medyada “bedelli affı istiyoruz” etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan ve kendisine de ulaşan gençlerin mağduriyetlerini dile getiren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

GENÇLERİMİZ ÇARESİZ BIRAKILDI

“1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda 29 olan tecil hakkı yaş sınırı, yeni düzenleme ile 22 yaşın altına düşürüldü. Bu kanun değişikliğinden haberi olmayan binlerce gencimiz, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü. Yeni yasadan askerlik şubesindeki bazı memurların bile haberi olmadı. Gençlerimizin tecil hakları, bedelli hakları ve üniversiteye giriş hakları ellerin alındı. İş hayatı olan, okul hayatı olan, ailesine bakmakla yükümlü olan, yeni evlenen, çocuk bekleyen, kredi borcu olan binlerce gencimiz çaresizce ne yapacağını düşünüyor. Hayatlarını 29 yaş sınırına göre ayarlayan ve bedellinin kalıcı olduğunu sanan gençlerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşürülen genç sayısı her geçen gün artıyor.”

GENÇLERİMİZİN HAYATLARI KARARTILDI

“Bana telefonla, sosyal medyadan ve mail yoluyla ulaşan yüzlerce gencimiz çaresizce bir açıklama bekliyor.  Bu sebeple gençlerimiz için bu çağrıyı yapmak artık boynumuzun borcu haline geldi. Buradan Milli Savunma Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum. Bu gençlerimizin hiçbir suçu kabahati yok. Kabahat, onları habersizce yoklama kaçağı durumuna düşürenlerindir. Sayıları 500 bini bulan bu gençlerimizin psikolojileri bozulmuş, hayatları karartılmıştır. Bizler de anne babayız, ortada büyük bir haksızlık var, hep birlikte bu haksızlığı düzeltmemiz gerekiyor. Gençlerimiz sizlerden bu mağduriyetinin giderilmesini bekliyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşürülen gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere bedelli affı çıkararak bu haksızlığa son verin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here