Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, birkaç gün önce Rize İkizdere’de yaşanan tır kazası ile gündeme gelen İran’dan kaçak çay getirilmesi konusunu Meclis’e taşıdı.

AHMET KAYA (Trabzon) – Teşekkürler Sayın Başkan.
Rize ilimizin İkizdere ilçesinde iki gün önce bir tır devrilmesi olayı yaşandı. Olay resmî kayıtlara “trafik kazası” olarak geçti fakat işin aslı sonradan ortaya çıktı. Devrilen tır İran’dan getirdiği kaçak çaylarla yüklüydü ve tırın devrilmesi sonucunda bu kaçak çay olayı ortaya çıkmış oldu.

Hükûmet yetkililerine, Ticaret Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkililerine soruyorum: Bu rezaleti nasıl açıklayacaksınız? Kendi yerli çayımız, mis gibi kendi millî çayımız dururken, çay üreticilerimiz kota ve kontenjan uygulamaları ve düşük taban fiyatla boğuşurken hangi vicdan kaçak çayın ülkemize girişine izin veriyor?

Çayın başkenti Rize’de gerçekleşen bu kaza çayın Susurluk kazasıdır. Bu kaza “Kaçak çay girişlerini engelliyoruz.” diyenlerin doğru konuşmadıklarının ispatıdır. Sorumluları göreve çağırıyor ve kaçak çaya mani olun, çay üreticimizi koruyun diyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here