Öğretmenlik, toplumun en kutsal, özverili ve saygıdeğer mesleğidir. Aydınlık geleceğin mimarı olan öğretmenler, çocuklarımızın ve gençliğimizin bedensel, zihinsel ve duygusal olarak gelişiminin en az aileleri kadar etkili olan unsurlardır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” diyerek bu öneme dikkat çekmiştir. Öğretmenler güzel geleceğin mimarıdır. Türkiye’nin kalkınması, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkma hedefine ulaşması ancak öğretmenlerin yetiştireceği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ile mümkün olacaktır.

Bu ülkeye bu kadar büyük bir hizmet veren, anne ve babalardan sonra çocukların yetişmesinde en hayati rolü üstlenen öğretmenlerimiz, şüphe yok ki sonsuz bir saygı ve şükran görmelidir. Ancak bugün öğretmenlerimizin bu şükran ve saygıyı gördüğünü söylemek mümkün değildir.

Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesindeki meslektaşlarına oranla en fazla çalışan ve bu mesainin karşılığında en az maaşı alan öğretmenlerimiz, baskı görmekte, AKP’li hükümetlerin sürekli değiştirdiği eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır.

Bu da yetmez gibi yüz binlerce öğretmenimiz de atama beklemektedir. Buna rağmen AKP hükümetleri her zaman olduğu gibi genç öğretmenlerimizin atama beklentilerini bile siyasi çıkarları çerçevesinde değerlendirmeye çalışmaktadır.

Her şeye rağmen, umudu yitirmek için herhangi bir neden yoktur. Ülkemiz büyük kaynakları, dinamik nüfusu ve benzersiz konumuyla her sorunu aşabilecek güce sahiptir. Karanlık günlerin, baskı rejiminin, yolsuzluk ve yoksulluğun sona ermesi için Türkiye’nin CHP gibi köklü bir değeri vardır.

Ülkemizin tarihi boyunca eğitimcilere en yüksek değeri veren ve onların her zaman yanında olan CHP, öğretmenlerin yaşadığı tüm haksızlıklara son verecek Türkiye’nin nitelikli eğitim kurumlarında özgür düşüncenin filizleneceği günlere kavuşmasını sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü rahmet ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimiz Öğretmenler gününü içtenlikle kutluyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here